INTÉZETÜNK HAZAI KAPCSOLATAI

A hazai kutatási és oktatási együttmûködés fõ területei közül elsõnek az akadémiai kapcsolatokat említhetjük. Jelentõs a tanszék oktatóinak, kutatóinak különbözõ testületekben kifejtett tevékenysége. Ennek keretein belül a tanszék munkatársai a

különbözõ bizottságaiban, munkacsoportjaiban töltenek be tisztségeket, vállalnak munkát. A Tanszék tagjai számos hazai (több ezek közül nemzetközi) konferencia szervezésében vettek, vesznek részt, így például:

  • Törésmechanikai Szeminárium;
  • MicroCAD konferenciák;
  • Hegesztési, hõkezelési, Karbantartási Országos Szemináriumok.

Hasonlóan, több hazai szaklap, mint az Anyagvizsgálók_Lapja, Gép, Gépgyártástechnológia, Hegesztéstechnika, stb. szerkesztöi, szerkesztöségi munkatársai.

Másik fõ terület az iparvállalatokkal (kb. 110) kialakított kapcsolat, melynél elsõsorban a hosszú távú együttmûködést tekintjük fõ célnak. Ez a MOL_Rt. kìlünbözõ egységeivel, így például a Kõolaj és Földgázszállító üzletággal mûködõ kapcsolatrendszer felépítését tette lehetõvé. Harmadik fõ terület a hazai és nemzetközi kutatási programok rendszere, melyek segítségével az Egyetem különbözõ tanszékeivel, hazai felsõoktatási intézetekkel és kutatóközpontokkal sikerült kapcsolatot kialakítani. Kitünõ példák az OTKA, FKFP pályázatok, illetõleg Inco-Copernicus, NATO SfP. támogatásokkal rendszeres kapcsolatban állunk például a BKME, Széchenyi István Mûszaki Fõiskola, Kecskeméti Fõiskola Mûszaki Kara, tanszékeivel, kutatócsoportjaival. E programokban számos esetben müködnek közre ipari partnerek is, mint a BAYLOGI, a TVK, a PikoPack, a METALCONTROL.

 

INTÉZETÜNK NEMZETKÖZI KAPCSOLATAI

A Tanszék kutatási terveinek összeállításakor, a felsõoktatási kutatóhely jellegébõl adódóan elsõrendû fontosságúnak tekintették a vonatkozó tudományterületek minél szélesebb lefedését. Fontosnak tartottuk ugyanakkor egy-egy szakterületen belül olyan kutatási programok beindítását, melyek lehetõvé teszik, hogy a Tanszék nemzetközileg is elismert kutatóhellyé váljék. Ezen alapelv következetes betartása segítségével építhetõ fel a korszerû oktatáshoz elengedhetetlenül szükséges szakmai-, gyakorlati háttér, a megfelelõ nemzetközi kapcsolatok megszerzése, egy-egy szakterületen a tudományos iskolateremtés válik lehetõvé.

E célkitûzésnek megfelelõen az elmúlt öt évben tovább fejlõdtek a Tanszék kapcsolatai hazai és külföldi iparvállalatokkal és akadémiai intézményekkel. A kapcsolatrendszer lefedi mind az alapkutatási, mind az alkalmazott kutatási tématerületeket. Kìlön kiemelendõ a nemzetközi együttmüködési lehetõségek elmúlt öt évben tapasztalt bõvülése. Ezek fontossága egyre növekszik, mivel Magyarország Eu. 5. Keretprogramban történõ részvétele nagymértékben befolyásolja a kutatásfinanszírozás eddigi formáit. Kiemelendõ, hogy az elmúlt évek erõsen Európai irányultságú kapcsolatrendszerének fenntartása mellett jelentõsebbé válik a közös munka egyéb, Európán kívüli országokkal mint Japán, vagy Korea. Örvendetes ugyanakkor az is, hogy a szomszédos országokkal hagyományosan kialakított kapcsolatok nem szûntek meg, sõt bizonyos területeken tovább fejlõdtek. Ezt bizonyítják a közös részvételek nemzetközi projektekben, illetõleg a tanszéken több alkalommal járt ukrajnai, romániai, szlovákiai vendégoktatók, illetõleg hallgatók, doktorjelöltek is.

A nemzetközi kapcsolatok fejlesztésének jelentõs támogatást adott a TÉT programok rendszere, mely lehetõvé teszi új, az eddigi személyes ismeretségeken alapuló együttmûködés intézményesítését. Külön kiemelhetõ, hogy ez a rendszer jelenleg Magyarországon szinte az egyetlen, hasonló lehetõség Európán kívüli programok beindítására. Segítségével az elmúlt öt évben számos kétoldalú kutatási programot indítottunk be:

  • A Metz-i Egyetemmel károsodott anyagok mechanikájával;
  • az AutoForm Engineering GmbH.-val anyagparaméterek inverz VEM segítségével történõ meghatározásával;
  • a Ljubljanai Egyetemmel lemezanyagok vizsgálatával;
  • a Nagaokai Mûszaki Egyetemmel (Japán) fém-kerámia határfelületekkel;
  • a Kyungpook Mûszaki Egyetemmel (Korea) lemezalakító technológiákkal

kapcsolatos együttmûködésben veszünk részt. Ennek keretében számos alkalommal jártak kutatóink, oktatóink külföldön, illetve fogadtunk vendéghallgatókat, oktatókat egyetemünkön. A programok egy része további, nemzetközi együttmûködésben zajló kutatási tevékenységben folytatódott, így a Metz-i Egyetem és Tanszékünk NATO kutatási program résztvevõje.

További jelentõs lökést kapott a Tanszék nemzetközi kapcsolatainak fejlõdése az Európai Fejlesztési Keretprogramokban (PECO, Copernicus, Inco-Copernicus), illetõleg a NATO Partnerség a Békéért programjában való részvétellel. Ezekbe a Tanszék, immár hagyományosnak mondható módon idõben és sikerrel kapcsolódott be. Ez a siker természetszerûleg kapcsolódik az említett kétoldalú együttmûködésekhez, illetve oktatóinknak a késõbbiekben bemutatandó, konferenciák szervezésével, részvétellel kapcsolatos aktivitásához. A következõkben röviden bemutatunk néhány, kapcsolódó nemzetközi programot.

A Tanszék legrégebbi kapcsolatai közìl kiemelhetõ a német Magdeburgi Egyetemmel való együttmûködés. A mintegy negyven éves együttmûködés ma is élõ, a kapcsolatok több kétoldalú és hálózati rendszerû - Inco-Copernicus - programban megnyilvánulnak. Hasonlóan, tovább erõsödött az együttmûködés a Bergakademia Freiberg mukatársaival,a hagyományos kapcsolatokat tovább bõvítve az anyagtudomány területén felhasználható tananyagok fejlesztését célzó TEMPUS programban.

Az elmúlt öt évben zajlott, illetõleg fejezõdött be sikeresen a Tranzit Olaj és Gázvezetékek élettartammenedzselésével Kapcsolatos INCO-Copernicus program, melyben hazai partnereken, mint a MOL Rt. kívül angol, ukrán, belorusz, osztrák partnerintézetek is részt vettek. A program során számos eredmény született a csõvezetékekben elõforduló hibák élettartamra gyakorolt hatásával kapcsolatosan, illetõleg elkészült egy kereskedelmi forgalomba is kerülõ szakértõi rendszer. Ennek adatbázisát részben a kutatóintézetek, részben az ipari partnerek részvételével lehetett sikerrel feltölteni.

Ugyancsak hasonló témában folyik a Tanszék részvételével a NATO Science for Peace programja, melyben használt nukleáris fûtõelemeket tartalmazó tartályok anyagával kapcsolatos kutatások folynak. A program résztvevõi a Bay Logi alkalmazott kutatási intézeten kívül a francia Metz-i Egyetem, illetõleg a Cseh Skoda Machinery és Insitute of Physics is. A jelenleg is folyó kutatások egyik eredménye egy új, már nemzetközi forgalomba-hozatali engedéllyel is rendelkezõ tartályanyag kidolgozása, illetve anyagvizsgálati minõsítése.

Számottevõ a Tanszék új anyagminõsítési rendszer kidolgozásával kapcsolatos tevékenysége. Ennek egyik fõ célja olyan rendszer kifejlesztése, mely lehetõvé teszi az anyagparaméterek viszonylag kis kísérleti igénnyel történõ meghatározását bonyolult anyagszerkezetek esetére is. Ilyen program folyik az AutoForm Engineering GmbH-val szoros együttmûködésben, melynek célja lemezanyagok anyagparamétereinek inverz VEM-el segített meghatározása. A német partner, mely az autóiparban piacvezetõ AutoForm szoftver fejlesztõje és disztributora, a szoftverbázist nyújtja, míg a tanszék az elméleti alapkutatásokat végzi.

E tevékenység jó példája a kutatás finanszírozás fejlesztési lehetõségeinek:

a kezdetben bilaterális együttmûködéshez csatlakoztak szlovén és koreai kutatók is, illetõleg számos hazai (OTKA, FKFP) program támogatását sikerült megszerezni. Az FKFP támogatással kialakított kutatóhely, mint CAD laboratórium a tanszéki oktatási tevékenységbe is beépült, amit számos hallgatói feladat, illetve diplomaterv is bizonyít. További fejlesztések folynak, Így elõkészületek alatt áll egy Eu. 5. Keretprogramhoz tartozó pályázat, illetve egy Marie Curie pályázat beadása is.

Hasonló, nemzetközi együttmûködésben, Inco Copernicus támogatással folyó program célja környezetbarát kenõanyagok alakítástechnológiai bevezetése. A szlovén témavezetéssel folyó projektekben a résztvevõk között több szomszédos ország (Szlovákia, Szlovénia) mellett nyugat európai (német, holland) intézetek is megtalálhatók. A programban zajló együttmûködés eddigi eredményei között kapcsolódó konferencia szervezését is megemlíthetjük. Ugyancsak számottevõ mértékben bõvültek kapcsolataink a nemzetközi konferenciák szervezése kapcsán. Ezeknek a világ számos országából voltak résztvevõi USA-tól Japánig, Svédországtól Dél Afrikáig. Ilyen, a Tanszék részvételével szervezett, illetve szervezés alatt álló rendezvények voltak az elmúlt öt évben, a teljesség igénye nélkül:

  • IDDRG 1996, 1998, 2000 Biennial World Congress;
  • ICTP 1999, 2001; - ICIT 1999, 2001;
  • Esaform 1998, 1999;
  • Progressive Technologies and Materials in Engineering, 1999.

A nemzetközi kapcsolatrendszer fontos eleme a szakmai szervezetekben végzett munka is. A tanszék tagjai számos ilyen szervezet munkájában vesznek részt, Így

  • IDDRG - International Deep-Drawing Research Group;
  • ESAFORM - European Association of Forming Processes;
  • European Structural Integrity Society;
  • Physico-Chemical Mechanics of Materials;
  • International Society for Technology, Law and Insurance;
  • Európai Hegesztési Szövetség;
  • IHFT Termokémiai Szakbizottság;

tagjaiként, tisztségviselõiként.

A nemzetközi elismertség egy jó mércéje az is, hogy több külföldi szaklap szerkesztõi között megtaláljuk munkatársainkat. így a

  • Physicochemical Mechanics of Materials, az
  • International Journal of Technology, Law and Insurance, a
  • Problems of Strength.

szerkesztõbizottságának tagja tanszéki oktató, kutató.

A tanszékkel kapcsolatban álló külföldi partnerek:

  • University of Birmingham
  • University of Bath
  • University of Manchester Institute of Science & Technology
  • Imperial College of Science, Technology and Medicine, London
  • University of Bradford
  • University of Erlangen
  • University of Dortmund
  • University of Aachen
  • University of Magdeburg
  • Ecole des Mines de Paris, Sophia Antipolis - France
  • University of Metz
  • Technical University of Wien
  • Technical University of Kosice
  • Technical University of Cluj-Napoca
  • University of Ljubljana
  • Helsinki University of Technology
  • Institute of Problems of Strength, Kiev
  • University of Nagaoka
  • Technical University of Athens
  • Fraunhofer Institute fìr Werkstofmechanik, Freiburg