A felsoktatás minségének javítása kiválósági központok fejlesztésére alapozva a Miskolci Egyetem stratégiai kutatási területein
(TÁMOP-4.2.1.B-10/2/KONV-2010-0001)

4. Kiválósági Központhoz tartozó 1. Tudományos Mhely

 

Hivatalos honlap: http://kivalosagi-kozpontok.uni-miskolc.hu/

Tanszéki projektoldal: Kattintson ide!

A projekben elkészült szakmai anyagok megtekintéséhez, a tanszéki projektoldalra való belépéshez érvényes felhasználó névvel és jelszóval kell rendelkeznie.

Abban az esetben, ha nem rendelkezik, kérjük igényeljen az alábbi e-mail címen:

admin@kugli.met.uni-miskolc.hu

A regisztrációhoz kérjük küldje el levelében az alábbi információkat:

  • név
  • e-mail cím
  • lakhely (csak a település neve)

Postafordultával megkapja a belépéshez szükséges információkat.

Ha már van érvényes accountja, akkor a belépéshez kattintson ide!

A projekt célja

A projekt célja, hogy hozzájáruljon a Miskolci Egyetem vonzerejének növeléséhez a minség javításán keresztül, ezzel elsegítse a régió gazdasági és társadalmi modernizálását. Ennek érdekében a Miskolci Egyetem a hazai gazdaság és társadalom szempontjából kiemelt fontosságú, stratégiai kutatási területeken a kiválósági központok fejlesztésén keresztül nemzetközi színvonalú K+F+I tevékenység mveléséhez szükséges szellemi kapacitás ("kritikus tömeg") felépítésére törekszik. A cél eléréséhez szükséges kutatási infrastruktúrafejlesztést az elnyert TIOP-1.3.1-10/1 pályázat fogja biztosítani.

bvebben...

A projekt célja négy stratégiai célkitzés köré csoportosítható: a szellemi potenciál fejlesztése, a kutatási infrastruktúra fejlesztése, a stratégiai kutatási területek minségi fejlesztése és az intézmény kapcsolatrendszerének fejlesztése. A célkitzéseket négy stratégiai jelentség Kiválósági Központ munkája által kívánjuk elérni. A létrehozandó Kiválósági Központok és a bennük mköd kutatói mhelyek f feladata, hogy nemzetközi elismertség szenior kutatók köré eredményes kutatói teamek épüljenek fel. A sok szakterületen belterjes kutatói csoportokba új kutatók kapcsolódhatnak be növelve a kutatói motiváltságot és kihasználva az interdiszciplinaritásban rejl elnyöket. A fiatal kutatók (PhD jelöltek és MSc hallgatók) számára biztosítandó minségi témavezetés, és a kutatási feltételek biztosítása közvetlen hatással vannak az érintett doktori iskolák képzésének színvonalára, a hallgatói tehetséggondozásra és a kutatói utánpótlásra. A Stratégiai Tanácsadó Testület segítségével kijelölt stratégiai kutatási témák területén cél a kutató teamek pozícionálása az országos, európai és még szélesebb kör nemzetközi szakmai és tudományos közegben.

Kiválósági Központok

A projekt keretében négy olyan Kiválóság Központ jön létre, amely feltérképezi és kihasználja a Karok közötti infrastrukturális és kutatási kapacitásban meglév szinergia lehetségeket; stratégiai partnerséget épít a Régió kulcsszereplivel; a rendelkezésre álló infrastruktúrára alapozva összehangolt fejlesztésbe kezd, elkerülve a párhuzamosságokat; feltételeket teremt régióbeli fiatal kutatók helyben tartására magas színvonalú kutatási környezet és tudományos vezetés biztosításával; lehetséget nyújt más régióbeli, határon túli vagy külföldre távozott doktoranduszok, posztdoktorok és szenior kutatók régióbeli letelepítésére. A fejlesztés megalapozza a Miskolci Egyetem tudományos teljesítményének növekedését.

4. Innovációs Gépészeti Tervezés és Technológiák Kiválósági Központ

 Vezeti: Dr. Jármai Károly egyetemi tanár
Az Európai Unió egyik fontos célkitzése az innováció serkentése, a leghatékonyabb környezetbarát technológiák alkalmazása, fejlesztése. Az alprojekt célja a kutatási potenciál fejlesztése olyan kutatásokkal, amelyek innovatív modellezést, tervezést és technológiai folyamatokat valósítanak meg.

bvebben...

Az alprojektben a tudományos kutatás és publikáció mellett kiemelten kezeljük a doktorandusz képzést is. A tervezés témakörében a cél új-generációs végeselemes-modellek és eljárások kifejlesztése, amelyek hatékonyabban és megbízhatóbban modellezik a vizsgált szerkezeteket, jelenségeket; tervezési algoritmusok elemzése, fejlesztése; termékéletpálya, életciklus elemzés, sajátosságok feltárása; környezettudatos elvek kutatása és alkalmazása; termékfejlesztés kötöttségrendszerének rendszerbe foglalása; mszaki rendszerek hajtáslánc felépítésének általános elv kezelése; akusztikai és rezgéstani vizsgálatok alkalmazása a termékfejlesztésben; fémszerkezetek, hegesztett szerkezetek optimális méretezése, újszer algoritmusok alkalmazása; gépészeti és alternatív üzemanyag kutatások energetikai mércella, szélcsatorna és numerikus szimuláció együttes alkalmazásával a jármipar számára. A gépészeti technológiák területén cél a környezetbarát-, szerves vegyipari-, valamint folyamatos technológiák vizsgálata, energia-racionalizálása; innovatív anyagtechnológiák, képlékenyalakító eljárások fejlesztése, fémes anyagok és ötvözetek szabályozott hbevitel hegesztése, generáció váltás a termokémiai kezelések területén, professzionális mechanikai anyagvizsgálatok, számítógéppel segített technológiai folyamattervezés és folyamatmodellezés, továbbá a befejez precíziós megmunkálások kutatása jelenti a kutatások f irányát.

Tudományos mhelyek: Innovatív anyagtechnológiák, számítógéppel segített technológiai folyamattervezés és folyamatmodellezés (Dr. Tisza Miklós), Befejez precíziós megmunkálások kutatása (Dr. Kundrák János), Gépészeti és alternatív üzemanyag kutatások energetikai mércella, szélcsatorna és numerikus szimuláció együttes alkalmazásával (Dr. Szabó Szilárd), Innovatív gépészeti termékfejlesztés (Dr. Kamondi László), Nemlineáris mechanikai jelenségek modellezése és végeselemes szimulációja (Dr. Bertóti Edgár), Fémszerkezetek optimális méretezése, új algoritmusok alkalmazása (Dr. Jármai Károly), Innovatív környezetbarát technológiák fejlesztése és az energiahatékonyság növelése a vegyiparban (Dr. Siménfalvi Zoltán).